Pójście dziecka do żłobka wiąże się z rozstaniem z ukochanymi rodzicami, opiekunami, znanymi pomieszczeniami, zabawkami oraz rytmem dnia. Dziecko wchodzi w nowe otoczenie, pełne nieznanych osób, zabawek, sprzętów. Wywołuje to w dziecku zdziwienie i zaciekawienie, ale także budzi lęk. Z tych względów jest to dla Malucha trudne doświadczenie, które powoduje zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Zanim dziecko przystosuje się do nowych warunków, przechodzi okres adaptacji, który może trwać zazwyczaj od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy.
Zmiany zachowania dziecka, które MOGĄ pojawić się w okresie adaptacji:
- zaburzenia snu (zrywanie się, płacz, trudności podczas zasypiania, lęki nocne)
- wymioty, brak apetytu, odmowa przyjmowania posiłków na terenie żłobka
- może powrócić moczenie się dzienne i nocne
- mogą pojawić się lęki, niepokój
- dziecko może przejawiać agresję, negatywizm
- dziecko może nie odzywać się podczas przebywania w żłobku
- dziecko może w ogóle nie bawić się w żłobku, nadrabiając to nadmierną aktywnością w domu
- płacz i niepokój podczas rozstawania się z rodzicami bądź opiekunami
Okres przystosowania jest trudny nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Najważniejsze, to nie przenosić swoich emocji na dziecko. Wasz Maluch, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebuje Waszego zainteresowania i czasu. Dziecko może być pobudzone, płaczliwe, zaborcze, zazdrosne o każdą chwilę spędzoną z Wami. W ten sposób trudności związane z nową sytuacją dziecko odreagowuje w domu, przy kochających rodzicach, w bezpiecznych warunkach.
Jak zmniejszyć stres dziecka w okresie adaptacji w żłobku?
Jeśli dziecko jest starsze (ma 1,5 roku lub więcej), przed pójściem do żłobka wytłumaczcie mu powody rozłąki i uprzedźcie, czego może się spodziewać. Nie koloryzujcie, nie przedstawiajcie żłobka jako krainy szczęśliwości – trzymajcie się rzeczywistości. Powiedzcie, że będą tam nowi koledzy i koleżanki, dużo zabawek, ale trzeba będzie zostać bez rodziców.
- Nie zostawiajcie dziecka w żłobku od razu na cały dzień. Zacznijcie od dwóch lub trzech godzin, stopniowo wydłużając ten czas.
- Przez pierwsze kilka dni pozwólcie dziecku zabrać ze sobą do żłobka ulubioną maskotkę. Jednak, kiedy dziecko już się przyzwyczai, maskotka niech czeka w domu, albo ewentualnie w szafce dziecka.
- Nie wymykajcie się ukradkiem. Zostańcie z dzieckiem chwilę w szatni, pożegnajcie się z nim czule, ale stanowczo. Podczas oddawania dziecka „cioci”, nie trzymajcie go na rękach, tylko za rękę.
- Nigdy nie mówcie „zaraz wrócę”. Określcie, kiedy przyjdziecie po dziecko, np.: po obiedzie, po drzemce, po podwieczorku.
- Po powrocie do domu zadbajcie, aby dziecko znalazło się w centrum Waszej uwagi. Pozwólcie Maluchowi odreagować nagromadzone emocje poprzez ulubiona zabawę. Jednocześnie starajcie się nie dostarczać mu dodatkowych, pobudzających atrakcji. Waszemu dziecku najbardziej potrzebna jest teraz Wasza obecność, uwaga i wyrozumiałość. Zaplanujcie resztę dnia w taki sposób, aby spędzony wspólnie czas był przyjemny zarówno dla Was jak i dla Waszej pociechy.
Pamiętajcie, że dzięki zainteresowaniu, zrozumieniu i poświęceniu czasu Waszemu dziecku, znacznie szybciej i mniej boleśnie przejdzie ono okres przystosowania się do żłobka i łatwiej odnajdzie się w nowej rzeczywistości.